Sesler

Her yerde kendi sesimi duyuyorum. Düşlerimde ki meleklerin, kabuslarımda ki şeytanların dudaklarında… Radyolarda, sokaklarda… Dilencilerin yalvarmalarında, bonkörlerin lütuflarında, cellatların infazlarında… Maktulün ayaklarının altından çekilen taburenin gıcırtısında…. Yeni doğmuş bebeklerin kulaklarına okunan ezanlarda… Hasretin ah’ında, vuslatın oh’unda…

Çok mutluyum ve çok üzgün. Sessizlik bekaretimse, herkes ırzıma geçiyor. Düşüncelerimi çalıyorlar. Rüyalarıma giriyorlar. Gazetelerin her sayfasında kendimi okuyup tüm şarkıların her bir kelimesinden kendime sesleniyorum. Doğru ve yanlış o kadar ateşli sevişiyorlar ki, hangisi altta hangisi üstte takip edemiyorum. Yorulmak bilmeden gidip geliyorlar kafamda. İsyan da edemiyorum, tahriklerinde hakkını veremiyorum yeteri kadar.

Siz mi benim zihnimdesiniz? Yoksa dilinizin ucuna kadar gelen düşleriniz mi benim? Ben düş’ünce,

ses oluyor. Ve midem bulanıyor. Cennetin kapılarını kirletmeden uzaklaştır beni oradan Tanrı’m. Onlar söyleyince ‘hiç’, ben düşününce ‘söz’ oluyor. Ama düşüncelerimi çalmakla kalmıyorlar. Onları manipüle ediyorlar. Kafamın gediklerinden içeri akıyor dünya. Eğer dışarı taşmıyorsa… Tüm sesler benim ve tüm sesler bana.

Her yöne doğru yağan karın yarattığı suni bir bembeyazlıkla örtülü duran renkler mi? Eğer bir tanesi eksik olsa siyahtan kurtulacağım. Ama sanmıyorum. Hem hep (siyah) hem hiç (beyaz) sanki. Küre şeklinde bir duvarsınız yankılarımı doğuran. Ben mi sizin içinizdeyim, yoksa siz mi benim? Aşk yerel kanalların beşinci sınıf dizileri gibi. Bir şeye benzemiyor ama gözünüzü de alamıyorsunuz. Zombi gibi kitliyor ekranın başına. O kadar arzularken ilk reklamda kanalı değiştiriyorsunuz. Ama unutsanız bile varlığını, kaza ile döndüğünüz de konuyu kaçırmış olmuyorsunuz. Sonsuza kadar sürer o diziler.

Kafamın içinde bekliyorum kabuslarıma alışmaya çalışarak. Çığlık çığlığa ama dışarıdan biraz sessiz. Kurtuluşumu feda edeceğim duvarların kalkmasına karşılık. Öyle bir çatlak arıyorum ki, ötesine fısıldayabileyim. Ve yankılanmasın sesim.